Meble fornirowane - RAL 3020 Kuchnia z wyeksponowanym okapem kominowym

Meble fornirowane - RAL 3020 Kuchnia z wyeksponowanym okapem kominowym

Meble fornirowane. Co to jest fornir? Jak pielęgnować meble fornirowane?

Fornirowanie, czy inaczej okleinowanie jest jedną z metod wykańczania powierzchni mebli. Jej istota polega na pokrywaniu materiału bazowego cienką warstwą drewna, zazwyczaj o wyższej jakości. Dlatego w przypadku czyszczenia i konserwacji mebli fornirowanych należy postępować podobnie jak z meblami wykonanymi z drewna litego.

Drewno jest materiałem naturalnym, stąd nieuniknione jest występowanie drobnych nieregularności w jego strukturze czy różnic w odcieniu. Niejednolita faktura powierzchni mebla nie jest wadą produktu - świadczy o tym, że forniry wykonano z prawdziwego naturalnego materiału, który jest unikalny i niepowtarzalny.

Specyfika mebli wykonanych z drewna wynika z podatności tego materiału na różne czynniki atmosferyczne (wilgotność, nasłonecznienie, różnice temperatur), które mogą powodować niewielkie zmiany w kształcie i wymiarach. Zachodzące w trakcie eksploatacji mebli drewnianych i fornirowanych zmiany są wynikiem naturalnych procesów. Aby zmiany te nie doprowadziły do powstania uszkodzeń należy unikać kontaktu mebla z wilgocią oraz działaniem wysokiej temperatury (np. nie ustawiać w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników centralnego ogrzewania, kominków, nagrzewających się przewodów kominowych). Należy także chronić mebel przed bezpośrednim, długotrwałym działaniem promieni słonecznych, które mogą spowodować odbarwienia na jego powierzchni. Ważne jest także, aby mebel był używany w warunkach w miarę stabilnego poziomu wilgotności powietrza i temperatury.


Meble drewniane oraz w okleinie naturalnej są podatne na zarysowania, dlatego w przypadku stosowania przedmiotów o ostrych krawędziach lub szorstkiej powierzchni zalecana jest ostrożność (np. użycie podkładek). Należy także unikać stawiania bezpośrednio na powierzchni mebla gorących naczyń oraz unikać ich zaplamienia, zwłaszcza takimi substancjami jak stearyna czy atrament.

Do czyszczenia mebli fornirowanych najlepiej stosować miękką szmatkę lub gąbkę zwilżoną delikatni

Komentarze

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Dodaj pierwszy!

  •  

Popularne tagi