Pochłaniacze

Urządzenia popularnie nazywane okapem nie tylko skutecznie odświerza powietrze, pochłania opary i wyłapuje drobiny tłuszczu. Jest też elementem dekoracyjnym w kuchni. Trzeba je zatem dobrać odpowiednio do jej stylu. Oferta rynku jest bogata. Wprawdzie przeważa nowoczesne wzornictwo, które łączy stal i szkło (niejeden okap wygląda jak awangardowa rzeźba), jednakże zwolennicy form tradycyjnych, a takrze amatorzy przedmiotów ze staroświeckim wdziękiem równierz znajdą coś dla siebie.
Okapy pracują w dwóch trybach - jako wyciąg lub jako pochłaniacz. Wyciąg przepuszcza zasysane powietrze przez aluminiowe lub akrylowe filtry, na których zostaje tłuszcz, a następnie odprowadza je na zewnątrz instalacją wentylacyjną. Dlatego nie ma konieczności wyposażania wyciągów w filtry węglowe pochłaniające dym i nieprzyjemne zapachy. Jeśli jednak nie ma możliwości podłączenia okapu do kanału wentylacyjnego, pozostaje nam zainstalować w kuchni pochłaniacz, który działa w obiegu zamkniętym.
Odtłuszczone za pomocą aluminiowych lub akrylowych filtrów, a następnie przepuszczone przez filtr z aktywnym węglem czyste powietrze wraca do kuchni.
Ważna jest nie tylko moc odpowiednia do wielkości kuchni, ale także rozmiar okapu. Powinien byc nieco szerszy od płyty grzejnej aby opary nie wymknęły mu się spod kontroli. Zaawansowane technicznie okapy są sterowane elektronicznie. Można wtedy precyzyjnie wybrać odpowiednią moc i zaprogramować czas pracy wyciągu. Wyświetlacz cyfrowy daje możliwość dodatkowej kontroli nad urządzeniem - można obserwować wybrane ustawienia.
Oświetlenie we wszystkich okapach jest niezależne od działania okapu. Stanowi dodatkowe źródło światła w kuchni.

Popularne tagi