Mały budżet na blaty – da się, ale… Cz.3

Blaty z laminatu Kronopol

Blaty

Z laminatu

Relatywnie niewielki w stosunku do kosztu reszty mebli, mały budżet na blaty nie jest przeszkodą aby kuchnia była tą wymarzoną. Mowa tu o blatach z laminatu, dostępnych także w ofercie gotowych zestawów.

Standardowe kolekcje w większości dekorów występują w grubości 38mm, rzadziej 28mm.

Producencie oferują także usługę polegająca na wykonaniu blatu z zamówionego wcześniej laminatu w dowolnej grubości wraz (jeżeli jest potrzeba) z okładziną z tego samego laminatu na ścianę.

Blaty z laminatu Kronopol

Kamienne

W zależności od stylu mebli kuchennych i od zasobności portfela, świetną ofertą uzupełniającą są blaty z granitu czy konglomeratu kwarcowego (są też spieki kwarcowe, marmury, Corian…). Przyjęło się, oczywiście bardzo mocno orientacyjnie, że przy cenie mebli na poziomie 15-20 tyś. zł. blat z konglomeratu kwarcowego waha się od 8-15 tyś. zł. w zależności od wielu czynników. Mogą to być: wymiary, sposób obróbki, kolor, dodatkowe otwory (np. gniazda 230v), sposób osadzenia zlewozmywaka i płyty grzewczej itp. 

Corian, Staron, Hanex jest to grupa materiałów mineralnych, która stanowi osobną grupę jeżeli chodzi o właściwości i możliwości obróbki dlatego zajmiemy się nimi w osobnym poście.

Stalowe

Tak, występuje takie zjawisko jak blaty stalowe. Uważam, że w domowej kuchni nie mają uzasadnionego zastosowania. Bo ani to ładne (wiem, wiem – moda!), ani tego nie da się doczyścić jak się korzysta. Tylko gastronomia. Kropka.

Blat ze stali nierdzewnej

Szklane

Rzadko bo rzadko ale czasami w części mebla np. ze zlewozmywakiem można zastosować jako element designerski. Choć to szkło hartowane to nie jest wskazane traktować na nim kurczaka tasakiem:)

Drewniane

Jak najbardziej jestem ZA! Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz biorąc pod uwagę koszta. Firma na ‚I’ posiada w ofercie dosyć duży wybór rozmiarów blatów ‚drewnianych’ tzn. płyta wiórowa pokryta jest fornirem grubości 3mm. Warto w momencie projektowana przewidzieć niektóre wymiary. Jeżeli blaty chcemy dostosować do mebli nie biorąc pod uwagę ceny to trzeba robić blaty drewniane w masie. Przykładowo blat tańszy ‚drewniany’ kosztuje 600 zł a drewniany 1500-2000 zł.

Krótko o małym budżecie

Kuchnie gotowe nie dysponują może tak bogatym wzornictwem i możliwością wyboru wyposażenia jak produkowane na zamówienie, jednak klienci z mniej zasobnym portfelem też znajdą coś dla siebie! Zawsze można po kilku latach wymienić ‚tanie’ meble i  mały budżet nie musi być przeszkodą w urządzeniu wymarzonej kuchni . Co kto lubi:)

Dodam jeszcze: wszystkie meble, aby można było łatwo i estetycznie zamontować powinny mieć nogi regulowane i zawieszki do szafek wiszących dające możliwość regulacji. Maskowanie cokołem w jednym kawałku jest bardziej estetyczne niż każda szafka ze swoją listwą.

Dziękuję za uwagę:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *