Blat kuchenny z konglomeratu

To że blat kuchenny z konglomeratu jest świetny w utrzymaniu nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. I nie piszę tego bo stoi za mną lobby kamieniarzy, ale fakt, że mieszkam niedaleko Strzegomia, mekki kamieniarskiej w Polsce to mam możliwość stestowania różnych rodzajów materiałów wykorzystywanych na blaty w kuchni…

Blat kuchenny z konglomeratu kwarcowego

Dzisiaj bierzemy pod lupę Technistone, Silestone, spieki kwarcowe Laminam i czarny granit . Dwa pierwsze występują w grubościach 2cm i 3cm. Dodatkowo jeden z moich rekomendowanych kamieniarzy może sfrezować grubość do porządanej np. 5 mm do przyklejenia jako okładzina na ścianę czy jako wykończeniowe cokoliki. Wygląda to po prostu estetyczniej niż wspomniane ‚fabryczne’ 2 cm…

Wiele osób pyta jak wygląda proces odnawiania, czy to się rysuje… Przy wyborze takiego blatu trzeba mieć świadomość, że będzie się on ‚zużywał’ w trakcie korzystania. Tu sprawa jest prosta: jak się porysuje czy zmatowieje w miejscu gdzie najczęściej się go używa – szybki telefon do kamieniarza, godzinka roboty i kamień jest przeszlifowany, wypolerowany, odnowiony. Mój kamieniarz w przeciągu roku od montażu wykonuję tą czynność bez pobierania opłat.

Inną kategorię blatów stanowią spieki Laminam. Grubość 12mm, czyli bardzo cienkie. Ale biorąc pod uwagę współczesne wzornictwo i trendy w aranżacji to chyba nawet zaleta. Cienkie proste, także z możliwością doklejenia od przodu porządanej grubości.

Pod względem wytrzymałości… Widziałem dwa filmy. Na jednym z nich kucharz rysuje gwoździem, traktuje palnikiem, kroi nożem  na blacie – i wszystko gra, tzn. nie ma śladu na używanej powierzchni. Na drugim filmie od kolegi z firmy kamieniarskiej ze Śląska, płyta blatu potraktowana palnikiem przemysłowym – pękła… Był to spiek innej firmy, nie wiem jakiej. Co do właściwości każdego spieku trzeba bezwzględnie pytać producenta

Zaletą tego rozwiązania jest niebanalne i oryginalne wzornictwo. Białe imitacje marmuru /calacatta/, szare, surowe betonowe czy w kolorze głębokiej miedzi dają możliwość zaprojektowania designerskiego mebla.

 

Biorąc pod uwagę zalety kwarcogranitów i spadające ich ceny, nie bardzo widzę sens rozpisywania się o granicie, o porównywaniu. O zaletach i wadach granitów w jednym z następnych postów.

One Reply to “Blat kuchenny z konglomeratu”

  1. Na YT testują blaty jak szaleni a od znajomej dowiedziałam się, że spieki polerowane na wysoki połysk nie nadają się bo mogą się odbarwić od temperatury.. To jak to jest naprawdę z tą wytrzymałością?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *